Snorkeling-novi proizvod u hrvatskom turizmu

Projekt mapiranja podmorja i izrade podvodih fotografija

Foto: Anton Unković/ TZ Labin-Rabac/TZIŽ

Izvor i foto: Turizmoteka/underwateraffair.hr

Naše more privlači mnogobrojne posjetioce, a jedan je i od glavnih razloga dolaska u turizam upravo u Hrvatsku.
Zimi naše goste iz dalekih, sjevernih krajeva grije sjećanje na kupanje u našem Jadranu. Maštaju kako plivaju u samotnim uvalama, divljim plažama ili uređenoj gradskoj plaži, ovisno o osobnim preferencama... a zamislite kakvo im je ugodno iznenađenje kad otkriju da imamo i prekrasne snorkeling lokacije! Hrvatska polako postaje vidljiva na karti svijeta kao uređena i sigurna snorkeling lokacija.

Foto: Anton Unković/ TZ Medulin / TZIŽ

Naime snorkeling je ležerna aktivnost za koju je dovoljna maska, naravno ako imate disalicu i peraje tada je doživljaj potpun i može trajati satima. Mnogi uživaju tako da plivaju na površini i promatraju podvodni krajobaz. No, oni s više kondicije zarone koji metar i tada pobliže mogu promatrati što rade stanovnici podmorja. Ova aktivnost je sve popularnija u svijetu jer ne zahtjeva posebnu kondiciju, a pruža toliko oduševljenja jer samo promatranje morskog dna duboko opušta. U moru najčešće ni ne morate razgovarati već uživate u tišini i punite se u dodiru s prirodom.

Mnogi do sad nisu obraćali pažnju na ovo skriveno blago koje je oduvijek tu, a i treba ga očuvati za buduće generacije. More nas oduvijek hrani, te dokle god je more zdravo i mi smo zdravi.

U vrijeme Corone supružnici Barbara i Anton Unković, Underwater Affair, osmislili su projekt mapiranja podmorja i izrade podvodih fotografija u svrhu promocije destinacije i valoriziranja morskih resursa, te krenuli u posao.

 

Foto: Turizmoteka (Poreč,Pical)

Barbara crta tematske karte podmorja i piše interpretativne opisne tekstove, a Anton, inače profesionalni fotograf, izrađuje sve vizualne materijale. Naši plićaci skrivaju čarobne krajobraze, podvodne lukove, poluotvorene špilje i zanimljive stanovnike o kojima malo znamo, a kako bi ih sačuvali i održivo koristili potrebno je informirati, educirati kroz zabavu i time popularizirati destinaciju kroz prekrasne fotografije našeg podmorja.

 

Foto: Turizmoteka (Poreč,Pical)

Ovu su iniciativu prepoznali u Istri koja sada već broji 30 snorkeling lokacija. Svaka je lokacija pažljivo odabrana po kriteriju zanimljivosti i ljepote podvodnog krajobraza, geomorfološkoj posebnosti, bioraznolikosti ili značaja u povijesnom kontekstu ili zanimljivosti iz života toga kraja. Naši gosti iz uređenih zemalja cijene red i sigurnost, a na kartama podmorja mogu vidjeti kako izgleda podmorje, te tko i gdje živi. No, tek pažljivim promatranjem podvodnih fotografija s raznih snorkeling lokacija shvatite koliko je lijepo naše more, a tu nam je ispred nosa.

Gosti koji vole snorkeling vole aktivan život i boravak u prirodi što potvrđuje sve veći trend ekoturizma i održivog korištenja prirodnih resursa. Ovo je nova ideja za promociju destinacije i stvaranje konkurentske prednosti. Karte podmorja dodana su vrijednost turističkom doživljaju destinacije i njezine sigurnosti, a kroz informativan i zabavan način educiraju što novija istraživanja pokazuju kao vrlo poželjan način provođenja slobodnih aktivnosti. U implementaciji proizvoda u destinaciji daju novi sadržaj i oplemenjuju postojeće aktivnosti koje se mogu unaprijediti uređenim lokacijama, kartama, tekstovima i podvodnim fotografijama.

Naša je obala vrlo raznolika, krase ju stjenovite plaže i uvale s malim žalima gdje svatko nađe svoje mjesto. No, kad stavite masku na lice tada se otvara cijeli jedan novi svijet kojeg tek treba otkriti!

 

Foto: Anton Unković/ TZ Poreč/TZ IŽ

Istra Snorkeling je projekt koji je nastao u suradnji Turističke zajednice Istarske županije i lokalnih turističkih zajednica, a ove godine je primio i nagradu UHPA Simply the best. Koliko tek plaža, otoka, otočića, hridi i uvala uzduž Jadrana čeka da budu otkrivene na veselje svih ljubitelja snorkelinga!

Kako bi oplemenili ponudu svoje destinacije dodana je vrijednost suradnja s lokalnom zajednicom, ribolovcima i roniocima, koji se rado odazivaju u pronalasku najljepših lokacija jer uključenjem zajednice svi dobivaju – i more i naši gosti i mi.

Danas ima toliko krasnih biciklističkih, penjačkih i pješačkih staza u kojima možemo uživati upravo zato jer su iscrtane, pomno isplanirane i opisane. Stoga, vrijeme je da se okrenemo i našoj obali, odnosno podmorju koje treba našu pažnju jer samo osvješćivanjem o njegovoj krhkoj ljepoti i prijetnjama koje ga narušavaju možemo dugoročno i održivo ustrajati u njegovom očuvanju i vrednovanju.

Mnogi koji krenu sa snorkelingom požele duže boraviti pod morem i na kraju se odluče na tečaj ronjenja s bocama, a tada postaju pravi čuvari mora.

-Karta podmorja Poreča (snorkeling lokacija na Picalu, TZ Poreč):
https://www.istra.hr/public/uploads/photos/articles/porec_pical_snorkelingmap.jpg

-Karta podmorja TZ Vrsar, lokacija Pilić Mramori:

https://www.istra.hr/public/uploads/photos/articles/vrsar_plic-mramori_snorkelingmap.jpg

-Karta podmorja TZ Pula, lokacija Prirodno:
https://www.istra.hr/public/uploads/photos/articles/pula__prirodno_snorkelingmap.jpg