Italija: Kuće za odmor moraju biti registrirane

Registracija obavezna do 1. siječnja 2025.

Izvor: Turizmoteka/ eccnet.eu

Kako javlja Europski potrošački centar u Italiji postoji nova baza podataka za pružatelje usluga smještaja u Italiji. Turisti tako sada mogu provjeriti ozbiljnost oglasa za apartmane i kuće za odmor na portalima kao što su Booking.com , Airbnb i Co.

To je moguće jer je u Italiji uvedeno da svi operateri hotela i apartmana za odmor moraju podnijeti zahtjev za matični broj, skraćeno CIN. CIN mora biti vidljivo pričvršćen na objektu, ali mora biti naveden i u oglasima te u oglasima na online booking portalima. Kod Airbnb-a, na primjer, te podatke možete pronaći u podacima o domaćinu, pod “registration number”. To je 18-znamenkasti kod sa slovima IT na početku.

Taj kod unosi se na web stranici talijanskog Ministarstva turizma na https://bdsr.ministeroturismo.gov.it/ricerca-cin . Tada će se, između ostalog, pokazati tko upravlja tim smještajem i u kojem se gradu nalazi.
Ako se podaci u registru razlikuju od onih u oglasu, to je znak upozorenja, poručuju iz Europskog potrošačkog centra.

Pružatelji usluga smještaja u Italiji imaju rok do 1. siječnja 2025. za podnošenje zahtjeva za CIN broj. Od 2. siječnja svima koji ne istaknu CIN broj prijeti kazna do 5000 eura.