Turistička i vinska priča

Oslanjanje na povijest sjevera i juga Hrvatske

Izvor i foto: Turizmoteka/Snaga šume /Muzej vinogradarstva i vinarstva Putniković/Hiža vinove loze 


I dok je Hiža vinove loze u Radoboju na sjeveru Hrvatskog zagorja već brojila dosta posjetitelja, ako ne baš onima kojima je vinarstvo struka nego planinarima koji ga često pohode radi planinarenja po obližnjoj Strahinjčici ili školarcima koji posjećuju virtualne postave radobojskih sadržaja u sklopu „škole u prirodi“, Muzej vinogradarstva i vinarstva Putniković na Pelješcu svoja vrata je otvorio 2020.god.

Ona uzrečica „čudni su putevi Gospodnji“ ovaj puta se pokazala točnom jer pelješaninu zagorskom zetu, baš ta Hiža vinove loze bila je inspiracija da PZ Putniković krene sa svojom pričom.

Hiža vinove loze nastala je na bazi okamine lista vinove loze stare oko 15 mil godina, jer cijelo područje Strahinjčice nekad tropskog otoka prepuno je arheoloških nalazišta još iz doba neolitika a izuzev Hiže vinove loze sve ostalo je stalni multimedijalni postav muzeja Radboa i Centra Priroda Zagorje.

Hiža je postala interpretacijski centar sa četiri tematske cjeline: Od Bacchusa i povijest vinove loze vezane uz staru civilizaciju, uz Egipat , antičku Grčku, Rim i Iliriku pa preko beline sve do običaja vezane uz vino – svetog Martina i Vincekovo.

Slikovito je prikazano povijest beline – loze koja je majka svih najfinijih današnjih bijelih vina a danas se uspješno radi na njenoj revitalizaciji. Treća cjelina je „bilikum“, a četvrta su proizvodi od grožđa i vina te virtualna šetnja pod VR naočalama od ubrane bobice do prve kapljice vina.

Putniković, malo mjesto u srcu kamenitog Pelješca u kojem se vjekovima živjelo od loze i vina, PZ Putniković koja je osnovana od obitelji koje su oduvijek u ovom kraju, osim što im je vino bilo izvor života shvatili su da dolaskom turista čiji se broj povećao otvaranjem Pelješkog mosta treba osmisliti sadržaj koji će na poseban način ispričati istinske vrijednosti tradicije koja se nastavlja generacijama a to je vinogradarstvo i proizvodnja vina.

I dok se već u modernoj Hrvatskoj uvriježilo mišljenje da su poljoprivredne zadruge sinonim za komunizam, PZ Putniković krenula je sa jedinstvenom pričom o otvaranju muzeja. Iako je trebalo vremena do realizacije jer skupiti sve predmete koji čine postav muzeja nije bio lak posao. Napravljena je paralela kakvu je ulogu imalo vino u ruralnim a kakvu u građanskim sredinama, prikazano je kako su izgledale stare etikete, objavljena su imena najstarijih vinara, prikazani su alati kojima se nekad obrađivali vinogradi kao i običaji juga koji su vezani uz vino.

 

Tako je povijest postala poticaj mladim naraštajima da ne napuste svoj kraj, nego da slijede svoje stare i da pelješki kamen sa svojim suhozidima i crvenom zemljom i dalje budu podloga za stvaranje poznatih peljeških vina diljem svijeta.

U želji da se ojača međumuzejska suradnja i poveća vidljivost muzejske cjelovitosti a koja u turističkoj ponudi sve većeg broja turista koje interesiraju posebni sadržaji vezani uz gastronomiju, ova dva muzeja sa različitih podneblja ujedinila su se u jedinstvenom projektu prikaza Tradicije vinarstva i vinogradarstva kako u Hrvatskom zagorju, tako i na Pelješcu.

Ugošćujući jedni druge, na Pelješcu u Muzeju vinogradarstva i vinarstva Putniković od 02.10.2024.-02.11.2024. gostovati će Hiža vinove loze iz Radoboja sa svojom izložbom Tradicija vinarstva i vinogradarstva u Hrvatskom Zagorju, a Pelješki Muzej vinogradarstva i vinarstva Putniković sa temom Vino u tradicijskoj kulturi Pelješca gostovati će u Hiži vinove loze u Radoboju od 09.10.2024.-29.10.2024.
Posjetiteljima će se ponuditi nova edukativna , živopisna i taktilna iskustva u povijesti vinogradarstva i kulture pravljenja i ispijanja vina.