Nacionalni park Plitvička jezera — naš put do održivosti

Godinama nastojimo postići ravnotežu između ljudi, prirode i gospodarskog razvoja.

Izvor i foto: Turizmoteka/ NP Plitvička jezera

Danas se puno govori o održivom poslovanju, ali se rjeđe navodi što se zapravo provodi u praksi. Ovo opsežno područje u kojem se isprepliću zaštita okoliša, društveni napredak i gospodarski razvoj velik je izazov i obveza, posebice u kontekstu zaštite prirodne baštine pod zaštitom UNESCO-a.

Tijekom 75 godina postojanja Nacionalni park Plitvička jezera postupno je uvodio održive prakse i dobio srebrnu nagradu Green Destinations za održivost 2023. godine. Ta se nagrada obnavlja svake dvije godine, stoga je stalni rad na održivosti jedini način da promijenimo svijet oko sebe. nama, kao dobar primjer.

Neke od održivih praksi Nacionalnog parka Plitvička jezera navedene su u nastavku.

-Infrastruktura Parka, poput drvenih staza i pristaništa za brodove, prilagođena je očuvanju iskonske ljepote prirode.

-Još 1976. godine zatvorena je cesta koja je prolazila kroz Park, kroz zonu jezera, a prva dva električna čamca isplovila su na jezero Kozjak 1977. godine. još uvijek su ovdje kao vrsta retro atrakcije i posjetitelji parka mogu ih izvesti na vrt.

-Za djelatnike Parka koji putuju iz udaljenih mjesta, u krugu od 60 km od mjesta rada, Park već dugi niz godina organizira prijevoz svojim autobusima. Time se smanjuje broj osobnih automobila u okruženju Parka i dodatne emisije stakleničkih plinova.

-Kroz procese zelene nabave Park je nabavio električna vozila namijenjena posjetiteljskoj infrastrukturi (vozila za prijevoz malog otpada i prtljage), kao i nekoliko električnih i hibridnih automobila za različite namjene.

-Odjel zaštite Parka kontinuirano održava radionice i druge programe edukacije za posjetitelje kako bi se podigla svijest o zaštiti prirode.

-Ponudom paketa koji uključuju više noćenja u Parku, ulaznice i pristup ostalim turističkim ponudama u okolici Parka, potičemo naše goste na duži boravak u našoj destinaciji.

-Masovni turizam ekološki je problem pa je uveden sustav rezerviranja određenog broja ulaznica po satu, te cjenovna politika s različitim dnevnim i sezonskim cijenama kako bi se djelomično rasteretila zona jezera Parka.

-Provodimo ankete gostiju kako bismo učili iz povratnih informacija i poboljšali iskustvo posjeta Plitvičkim jezerima.

-Dobre prakse usvojene su iu smještajnim i ugostiteljskim objektima Parka, gdje su postavljene slavine sa senzorima za smanjenje potrošnje vode.

-Od 2018. godine posjedujemo ZelEn certifikat koji potvrđuje da je 100% električne energije koja se koristi u Parku dobivena iz obnovljivih izvora. Ovaj se certifikat obnavlja svake godine i dokaz je da Park nabavlja električnu energiju iz certificiranih elektrana namijenjenih poslovanju sa sigurnim utjecajem na okoliš.

-Smanjenje otpada jedan je od ciljeva odgovornog poslovanja. U Parku se otpad razvrstava po kategorijama: papir, staklo, plastika, metal, tekstil, elektronički otpad, guma, biootpad i glomazni otpad. Uvođenjem biorazgradive ambalaže 2015. godine počeli smo postupno izbacivati ​​plastiku iz poslovanja.

-Težimo poslovnoj strategiji 'zero waste' tako da otpad od hrane zbrinjavamo u postrojenjima za gospodarenje otpadom, a taj otpad razvrstavamo i predajemo kupcima.

-Nova rasvjeta na LED tehnologiji koja troši 50% manje električne energije uvedena je 2018. godine. Osim što se svjetlost ne raspršuje u svim smjerovima, ova rasvjetna tijela noću rade s 40% intenziteta te su prihvatljivija za floru i faunu .

-Ponašanje koje se očekuje od posjetitelja regulirano je Pravilnikom o zaštiti i očuvanju Nacionalnog parka Plitvička jezera i navedeno je na našim stranicama, brošurama i ulaznicama. Iako su zabrane ponašanja poput oštećivanja drveća, bacanja smeća, uznemiravanja ili hranjenja životinja i plivanja savršeno logične za nacionalni park, ipak se susrećemo s kršenjem pravila.

Pred nama je još dug put, ali polako osvještavamo posjetitelje i lokalnu zajednicu o jedinom ispravnom pristupu koji će pomoći postići ravnotežu između ljudi, prirode i gospodarskog razvoja.