Međunarodna noć šišmiša u Nacionalnom parku „Krka“ – edukacija i zabava u prirodi
Nacionalni park „Krka“ s ponosom najavljuje obilježavanje Međunarodne noći šišmiša, jedinstvene manifestacije koja već dugi niz godina senzibilizira javnost na važnost očuvanja šišmiša kao ključnih članova ekosustava
Izvor i foto: Turizmoteka/NP "Krka"
Ovogodišnja Međunarodna noć šišmiša održat će se u petak, 30. kolovoza 2024. podno Skradinskog buka, jednog od najljepših lokaliteta Parka. Od 11:00 do 15:00 sati posjetitelji svih uzrasta moći će uroniti u fascinantni svijet šišmiša kroz raznovrsne edukativne igre, radionice i aktivnosti.
Edukacija kroz igru i zabavu
Oni koji toga dana posjete Skradinski buk imat će priliku naučiti mnogo toga o šišmišima – jedinim letećim sisavcima. Na prigodnim dekoracijama i informativnim natpisima bit će istaknuti načini na koje šišmiši doprinose ekosustavu. Tako će posjetitelji saznati da šišmiši imaju ključnu ulogu u regulaciji populacije komaraca jer se njima hrane u velikim količinama, što ih čini važnim prirodnim kontrolorima brojnosti tih insekata. Stručnjaci su izračunali da šišmiš u jednom satu može pojesti nekoliko stotina komaraca, čime pridonosi održavanju ravnoteže u prirodnom okruženju.
Za mlađe posjetitelje osmišljene su interaktivne igre poput „šišmiš-ribolova“, „šišmiš-lova“ i „slijepog poligona“. Te će ih igre potaknuti na istraživanje šišmišjeg svijeta i razumijevanje njihovih navika i ponašanja. Oni stariji moći će se okušati u kreativnom šišmiš-kutku, gdje će se kroz crtanje i izradu različitih rukotvorina upoznati s tim neobičnim životinjama.
Razbijanje mitova i predrasuda
Međunarodna noć šišmiša u Nacionalnom parku „Krka“ prilika je i za razbijanje mitova i predrasuda o šišmišima. Jedan od najčešćih mitova je taj da su šišmiši slijepi, što je potpuno netočno: njihov vid, iako ograničen, nadopunjen je nevjerojatno preciznom eholokacijom. Također, šišmiši nisu krvožedni vampiri kako su prikazani u popularnoj kulturi. Samo tri vrste šišmiša, koje žive isključivo na području Srednje i Južne Amerike, hrane se krvlju, dok se većina hrani kukcima, voćem ili nektarom.
Organiziranjem ove manifestacije pod sloganom „Dajmo više za šišmiše“ Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ nastoji istaknuti biološku važnost tih sisavaca i tako pridonijeti očuvanju njihove populacije. Pritom se posebna pažnja posvećuje špiljskoj fauni, koja je u dinarskom kršu iznimno bogata. Špilje u tom području nastanjuju mnoge endemične vrste, a šišmiši su važan dio tog podzemnog ekosustava.
Šišmiši u Nacionalnom parku „Krka“
Nacionalni park „Krka“ dom je sedamnaest vrsta šišmiša, što je gotovo polovica ukupnog broja vrsta šišmiša zabilježenih u Hrvatskoj. Ta je raznolikost pokazatelj izuzetne ekološke važnosti Parka. Špilja Miljacka II, smještena u blizini Burnuma, jedno je od najvažnijih staništa šišmiša u Europi, s kolonijom dugonogih šišmiša koja broji oko sedam tisuća jedinki.
Naš Park nije samo zaštićeno područje, već i centar za istraživanje i očuvanje šišmiša. Tijekom 2023. godine provedeno je, u suradnji s tvrtkom Geonatura d. o. o., praćenje populacija šišmiša za sezonskih migracija. Istraživanje je obuhvatilo nekoliko speleoloških objekata, među kojima su i Velika pećina Kaočinka i Topla pećina, koje su se pokazale kao važne tranzicijske postaje za šišmiše.
Špiljska fauna – bogatstvo Dinarida
Špilje dinarskog krša, uključujući one u Nacionalnom parku „Krka“, spadaju među najbogatije na svijetu po broju špiljskih vrsta. Te životinje, prilagođene životu u podzemlju, razvile su specifične karakteristike, poput redukcije organa vida i gubitka pigmenta. U NP „Krka“ živi oko sto sedamdeset špiljskih vrsta, od kojih su mnoge endemi Dinarida, a četiri su stenoendemi samog Parka.
Važnost tih jedinstvenih ekosustava prepoznata je i na razini Europske unije: brojni speleološki objekti u Hrvatskoj proglašeni su područjima od interesa za očuvanje ugroženih vrsta i staništa unutar ekološke mreže Natura 2000. Na popisu ciljnih vrsta te mreže nalazi se i dvanaest vrsta šišmiša zabilježenih u Nacionalnom parku „Krka“.
Zaštita šišmiša – zajednički zadatak
Unatoč njihovoj iznimnoj važnosti, šišmiši su danas jedna od najugroženijih skupina životinja na svijetu. Razlozi za to su brojni: gubitak staništa, krčenje šuma, intenzivna poljoprivreda, razvoj turizma i drugo. Na globalnoj razini, dvadeset vrsta šišmiša izumrlo je u posljednjih pedeset godina, a 25 % preostalih vrsta je ugroženo.
S obzirom na sve te izazove, očuvanje šišmiša postaje prioritet. Svaki posjetitelj Nacionalnog parka „Krka“ može dati svoj doprinos očuvanju tih životinja – bilo sudjelovanjem u edukativnim programima bilo podržavanjem napora za očuvanje njihovih staništa.
Pozivamo sve ljubitelje prirode da nam se pridruže u Međunarodnoj noći šišmiša i zajedno s nama otkriju tajne tih fascinantnih bića. Uz bogat program aktivnosti, vjerujemo da će svaki posjetitelj, bez obzira na uzrast, pronaći nešto za sebe i otići kući s novim znanjima i uspomenama koje će ih podsjećati na važnost očuvanja prirode i njezinih skrivenih čuvara – šišmiša.