Dugopolje domaćin 3. generaciji interpretatora Splitsko-dalmatinske županije

Program "Dalmacija Storytelling Destinacija"

Izvor i foto: Turizmoteka/TZ SDŽ

Splitsko-dalmatinska županija danas je službeno započela program "Dalmacija Storytelling Destinacija", koji je namijenjen obuci i certificiranju treće generacije interpretatora baštine. Program ima za cilj osnažiti lokalne turističke vodiče i muzejske djelatnike, pružajući im alate i vještine potrebne za kreiranje novih tematskih storytelling tura u Dalmaciji. Obuka će se provoditi kroz niz edukacija, uključujući "Certificirani interpretacijski vodič" (CIG) trening, temeljen na metodama koje podržava Europska udruga za interpretaciju baštine (Interpret Europe).

Projekt Dalmacija Storytelling Destinacija organizira U.O. za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije, a obuka će trajati od 25. do 29. studenog 2024. godine u Dugopolju. Kroz ovu edukaciju, sudionici će steći vještine potrebne za interpretaciju kulturne baštine i njenog uključivanja u turističke proizvode. Cilj programa je razviti tematske storytelling doživljaje koji će postati stalni dio turističke ponude županije i biti uključene u Storytelling registar putem web platforme projekta www.dalmatiastorytelling.com.

„Kroz ovaj program želimo omogućiti turističkim vodičima i muzejskoj struci da kreiraju i dijele priče koje čine našu baštinu živom. Na taj način ne samo da doprinosimo održivom turizmu, nego stvaramo i snažnu povezanost između posjetitelja i lokalne kulture,“ izjavila je Matea Dorčić, pročelnica Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet Splitsko dalmatinske županije.

Certifikacija i Edukacija za Interpretaciju Baštine

Obuka za program Certificirani interpretacijski vodič (CIG) temelji se na petodnevnom praktičnom treningu koji sudionicima omogućuje da baštinske fenomene pretvore u nezaboravna iskustva za posjetitelje. Edukacija obuhvaća pisani ispit, razvoj interpretacijskog govora, izvedbu interpretacijske šetnje te evaluaciju. Trening vodi certificirani trener Dubravko Fijačko iz Europske udruge za interpretaciju baštine (Interpret Europe).

Po završetku programa, polaznici su obvezni razviti vlastite tematske ture koje će biti uvrštene u registar Dalmacija Storytelling Destinacija i dostupne putem platforme za posjetitelje. Projekt pruža jedinstvenu priliku turističkim vodičima i stručnjacima iz muzejske djelatnosti da unaprijede svoje znanje i vještine kroz storytelling metodu, kreirajući turističke proizvode koji na inovativan način valoriziraju kulturno naslijeđe Splitsko-dalmatinske županije.

Javno-privatno sukreiranje turističkih proizvoda

Ovogodišnji program broji 12 polaznika s područja cijele Splitsko-dalmatinske županije, uključujući po prvi put predstavnike svih otoka. Sudionici programa moraju imati prebivalište u županiji te biti licencirani turistički vodiči ili posjedovati potvrdu muzeja ili druge baštinske institucije o suradnji. Novost ovogodišnjeg DSD projekta je ciljano uparivanje baštinskih institucija i turističkih vodiča na temelju interesa za priče koje su institucije predstavile u okviru projekta. Vodiči su birali priče prema vlastitim afinitetima i povezanosti s određenim područjem, čime se potiče autentičnost i lokalni identitet. U projekt su uključene turističke zajednice Šolta, Selca, Podgora, Brela, Split, Sinj i Jelsa, te baštinske institucije poput Muzeja Ivana Meštrovića, Arheološkog muzeja Split, Centra za posjetitelje Skrivena Dalmacija i Stella Croatica – Muzej masline.

"DSD projekt je ove godine odlučio ciljano upariti baštinske institucije s zainteresiranim turističkim vodičima s ciljem sukreiranja turističkih proizvoda. Baštinske institucije dostavile su popis priča koje žele oživjeti ili ojačati kroz dodatne programe, dok su se vodiči prijavljivali za priče u kojima su prepoznali svoju profesionalnu i osobnu povezanost. Ovakav javno-privatni pristup jača destinaciju kroz održive proizvode koji će već ovog ljeta biti dostupni u komercijalnoj ponudi," istaknula je Renata Tešija, voditeljica DSD projekta.
Centar za posjetitelje Skrivena Dalmacija – centar edukacija za turizam posebnih oblika

Domaćin edukacije je Centar za posjetitelje Skrivena Dalmacija u Dugopolju, koji od svog otvaranja postaje središte edukacije u turizmu. „Centar potiče održivi razvoj i povezuje projekte koji doprinose tom cilju. Dalmacija Storytelling Destinacija usklađuje se s našim vrijednostima održivog turizma“, ističe Marko Antonije Bitanga, voditelj Centra.

Tomislav Balić, direktor Turističke zajednice Općine Dugopolje, ističe: „Iako prepoznata kao gospodarska zona, Dugopolje ima svoju turističku priču koja se uspješno pozicionira na turističkoj karti. Centar je obogatio ponudu i otvorio mogućnosti za razvoj novih projekata, osobito onih koji spajaju prirodnu baštinu i turizam. Naša Općina postaje centar edukacija za turizam posebnih oblika s naglaskom na održivost, što nas osobito raduje jer je takva vrsta turizma jedini poželjni oblik turizma u unutrašnjosti.“